Biżuteria srebrna – jak ją nosić i przechowywać

Biżuteria srebrna to klasyczny i uniwersalny dodatek, który sprawdza się zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż srebro jest niezwykle pożądane, jest ono jednocześnie wyrobem delikatnym, a brak właściwego obchodzenia się z nim może doprowadzić do jego odkształceń, zarysowań i pojawienia się na nim ciemnego nalotu. Jak dbać o srebro, by cieszyć się długo doskonałym wyglądem cennych wyrobów?

Charakterystyka i właściwości biżuterii srebrnej

Biżuteria srebrna, chociaż postrzegana jest za szlachetną i prestiżową, jest w wielu przypadkach problematyczne, szczególnie w przypadku osób nieostrożnych, gdyż łatwo jest ją uszkodzić. Srebro jest bardzo miękkim metalem, który w wysokim stopniu jest podatny na różnego rodzaju odkształcenia oraz zarysowania. Fatalnie wpływa na nie też kontakt z wilgocią, w tym z potem, a także z tlenem i światłem słonecznym. Wszystko to sprawia, że biżuterii srebrnej trzeba poświęcić sporo uwagi, aby cieszyć się nią przez dłuższy czas.

Przechowywanie biżuterii srebrnej

Biżuterię srebrną powinno przechowywać się w sposób gwarantujący jej ochronę przed wieloma szkodliwymi dla niej czynnikami. Podczas kontaktu z tlenem i wilgocią biżuteria srebrna szybko traci swój blask i zaczyna ciemnieć. Dlatego też najlepiej jest każdy wyrób tego typu przechowywać w specjalnym foliowym woreczku, który będzie ją chronił przed szpecącymi ją czynnikami. Tak samo negatywnie działa na nią również kontakt ze światłem słonecznym. Biżuteria srebrna nie powinna być więc przechowywana na zewnątrz, bez właściwej ochrony, lecz przechowywać się ją powinno w specjalnej szkatułce. Zarówno woreczki foliowe, jak i szkatułki do przechowywania biżuterii srebrnej dostępne są w licznych sklepach jubilerskich i w sklepach z upominkami.

Biżuterii srebrnej nie powinno się też umieszczać luzem razem z innymi wyrobami – czy to srebrnymi, czy innymi. Takie przechowywanie wielu jej elementów razem spowodować może, że poważnie się ona porysuje. Do tego łańcuszki bardzo łatwo się ze sobą plączą, a podczas próby ich rozplątania bardzo łatwo jest je odkształcić lub rozerwać. W przypadku posiadania licznej biżuterii srebrnej warto jest więc każdy wyrób wkładać do foliowego woreczka i dopiero tak chroniony powinien znaleźć się w szkatułce z resztą biżuterii.

Noszenie biżuterii srebrnej a rozwaga

Biżuteria srebrna - jak ją nosić i przechowywaćWiele osób biżuterię srebrną nosi przez całą dobę, nie zdejmując jej nawet na moment. Jest to prosta droga do jej szybkiego uszkodzenia, bowiem istnieją sytuacje, w których z wielką łatwością może się ona uszkodzić. Po pierwsze warto jest zdejmować ją w porze nocnej, a w szczególności dotyczy to łańcuszków, które niezwykle łatwo jest zerwać podczas snu. Biżuterii srebrnej bardzo szkodzą również wilgoć i detergenty, a także rozmaite środki czystości, czy nawet perfumy, gdyż wiele z nich może wejść z nią w niekorzystne reakcje chemiczne, oszpecające ją. Należy ją więc zdejmować zarówno podczas zmywania naczyń, jak i kąpieli. Powinno się też uważać, by nie nanosić na nią perfum i dezodorantów, tak więc przed perfumowaniem się biżuterię srebrną również należy zdjąć. Szczególnie uważać trzeba też podczas sprzątania – wiele domowych środków czyszczących używanych na co dzień łatwo wchodzi z nią w reakcję.

Na środki czyszczące trzeba uważać w szczególności wtedy, gdy noszona przez nas biżuteria zawiera perły lub bursztyny. Są to bowiem twory organiczne i niezwykle delikatne. Każdy środek czyszczący i substancję, z którymi mogą mieć kontakt, trzeba postrzegać jako potencjalne zagrożenie dla ich wyglądu. Również i podczas kupowania środka do czyszczenia srebrnej biżuterii trzeba wybrać taki, który przeznaczony jest konkretnie do biżuterii zawierającej perły i bursztyny. Dlatego też najlepiej jest kupować tego typu środki w wyspecjalizowanych sklepach jubilerskich, ewentualnie w sklepach z upominkami posiadającymi bogaty asortyment produktów i wyszkoloną obsługę, która służyć będzie pomocą. Biżuteria srebrna powinna być zdejmowana także podczas treningu, gdyż jednym z najbardziej niszczycielskich dla jej wyglądu czynników jest bowiem kontakt z potem. Dodatkowo podczas intensywnego ruchu i wysiłku jest ją łatwo uszkodzić, nie wspominając już o zagrożeniu dla swojego własnego bezpieczeństwa.

Czyszczenie biżuterii srebrnej

Jeżeli już nasza biżuteria przechowywana była w nieodpowiednich warunkach i pokryła się brzydkim nalotem, tracąc swój blask i urok, można przywrócić jej dawną świetność poprzez jej czyszczenie. Warto jednak robić to z głową i zamiast stosować “genialne” sposoby czyszczenie biżuterii srebrnej z użyciem domowych metod zamieszczone w Internecie, powinno się kupić specjalny płyn i ściereczki do jej czyszczenia. W przypadku biżuterii srebrnej z kamieniami trzeba też upewnić się, że dany płyn nie uszkodzi konkretnego kamienia. Uważać trzeba nie tylko w przypadku wymienionych już pereł i bursztynów, ale także wielu innych kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Wskutek kontaktu z niektórymi płynami mogą one bowiem stracić blask, zmętnieć lub zmienić barwę, co jest wysoce niepożądane, a wywołane w ten sposób uszkodzenia są już nie do odwrócenia.

Related Posts