Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?

Ewidentnie coraz więcej osób z naszego kraju chce zdecydować się na zatrudnienie pracowników ze Wschodu. Jak ich znaleźć? Dlaczego samodzielne działania nie są na tej płaszczyźnie zbyt dobrym rozwiązaniem? Czym cechuje się profesjonalna agencja pracy? Dlaczego warto właśnie z nią kooperować? Dowiedz się także z poniższego poradnika, jakie argumenty przekonują ludzi do tego, by zatrudniać we własnych firmach ludzi z Ukrainy…

Samodzielne działania nie są dobrym wyborem

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?
Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?

W jaki sposób możesz szukać pracowników z Ukrainy? Np. samodzielnie. Niestety, coraz więcej osób przekonuje się o tym, że nie jest to do końca dobra idea. Z czego to jednak zasadniczo wynika? W zdecydowanej większości przypadków osoby po raz pierwsze zainteresowane pracownikami z Ukrainy nie mają żadnej wiedzy na temat chociażby samego rekrutowania itd. A bez kwalifikacji teoretycznych oraz praktycznych odnoszących się do tego zagadnienia trudno jest liczyć na satysfakcjonujące efekty. Liczy się także znajomość wschodniego rynku. Sama rekrutacja to jedno. Inna sprawa dotyczy zaś kwestii prawnych. Wszak zatrudnienie pracownika z Ukrainy to konieczność załatwienia znacznie większej liczby formalności – w porównaniu do zatrudnienia kogoś z naszego kraju.

Przede wszystkim przybysze z Wschodu muszą posiadać dokumenty, aby w ogóle legalnie przebywać na terenie naszego państwa. Poza tym trzeba zatroszczyć się o to, aby te osoby mogły zgodnie z polskimi przepisami podejmować zatrudnienie. Dla osób spoza branży to, nie bójmy się tego napisać, czarna magia. Dlatego samodzielne działania często nie przynoszą dobrych skutków. Jeśli będziesz wykonywać czynności na własną rękę, to jest spora szansa, że nie uda Ci się znaleźć pracownika o odpowiednich kwalifikacjach (szczególnie, jak szukasz kogoś na wysokie stanowiska, a coraz częściej tak się przecież właśnie dzieje). Dodatkowo jest spore ryzyko, że nie wszystko będzie załatwione zgodnie z polskim prawem. A jego nieznajomość wcale przecież nie zwalnia z przestrzegania.

Profesjonalna agencja pracy – dlaczego warto się na nią zdecydować?

pozyskiwanie-pracowników-z-ukrainyBiorąc pod uwagę powyższe argumenty wydaje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem zdecydowanie się na pomoc prawdziwych fachowców. W takim razie powinna być przez Ciebie wybrana naprawdę profesjonalna agencja pracy. Taka, która jest z Twojej okolicy. Zwracaj uwagę na doświadczenie na rynku oraz na recenzje wystawiane temu podmiotowi przez osoby, które już kiedyś z nim kooperowały. Jeśli natomiast zdecydujesz się na porządne podmioty, to sporo na tym zyskasz. M.in. zaoszczędzisz czas. Tak samo, jak i pieniądze. Będzie także zdecydowanie mniejsze ryzyko tego, że zatrudnieni pracownicy nie będą posiadać odpowiednich kwalifikacji.

To nie wszystko. Oczywiście, jeśli zostanie przez Ciebie wybrana do kooperacji profesjonalna agencja pracy (zajmująca się właśnie zatrudnianiem pracowników ze Wschodu), to możesz liczyć na to, że wszystko będzie odbywało się zgodnie z przepisami. To ważne. Ty nie będziesz miał żadnych kłopotów natury prawnej. Fachowcy m.in. podpowiadają, jakie formalności należy załatwić itd. Generalnie naprawdę dobre pośrednictwo pracy ma liczne kontakty. Dzięki temu jest w stanie błyskawicznie zaproponować zainteresowanym firmom konkretne oferty. A nie tylko chodzi o pracowników stricte fizycznych. Oczywiście, takich jest najwięcej. Warto jednak zauważyć, że ostatnio się to nieco zmienia. Wszak do Polski przyjeżdżają Ukraińcy posiadający naprawdę wysokie kwalifikacje. Oni także mogą być zatrudniani do konkretnych firm oraz przedsiębiorstw.

Czy warto ich zatrudniać?

Jest wiele argumentów, które przekonują przedstawicieli rodzimych firm do podjęcia takiego kroku. Nie da się ukryć, że przede wszystkim chodzi o sprawy finansowe. Ogólnie Ukraińcy mają zaś o wiele mniejsze wymagania na tej płaszczyźnie. Wniosek jest prosty. Polskim firmom opłaca się zatrudniać osoby ze Wschodu, które za wykonanie dokładnie tej samej pracy oczekują mniejszych wynagrodzeń (w porównaniu do rodaków). Inna kwestia dotyczy samego zaangażowania. Osoby z Ukrainy są oceniane jako bardzo pracowite, które nie narzekają itd. Ludzie z tego państwa przyjeżdżają do Polski zasadniczo w dwóch celach. Jedni chcą tutaj zarobicie możliwie jak najwięcej gotówki, by potem im oraz rodzinom żyło się już o wiele łatwiej na obszarze Ukrainy.

Jest także druga grupa osób. Są bowiem pracownicy z Ukrainy, którzy chcą tutaj osiedlić się na stałe. Pewne jest jedno. Pracownikom z tego państwa nie brakuje motywacji. A dla pracodawców to bardzo ważna informacja. Ludzie z Ukrainy chcą, aby inni byli z nich zadowoleni, co automatycznie przekłada się na jakość wykonywanych zadań. Warto także wspomnieć o tym, że w pewnych branżach najzwyczajniej w świecie brakuje rąk do pracy. Wielu Polaków wyjeżdża przecież do innych państw. Tam nasi rodacy mogą liczyć na większe stawki w porównaniu z Polską. U nas z kolei zaproponowane wynagrodzenia robią pozytywne wrażenie na Ukraińcach… Te aspekty przyczyniają się do tego, że rok po roku jest zatrudnianych coraz więcej osób z tego kraju.

Related Posts