Jak szlifować płytki ceramiczne

Dla wielu osób bardzo istotne jest estetyczne i nowoczesne wyposażenie wnętrza. Jednak poszczególne pomieszczenia wymagają także funkcjonalnych elementów, które pozwolą na ich wygodne użytkowanie. W jaki sposób można wykończyć kuchnię, by jednocześnie była elegancka, ale posiadała wszystko, co tego typu miejsce wymaga? Najważniejsza jest oczywiście zabudowa w postaci mebli. Obecnie bardzo popularnym i efektownym sposobem jest zamówienie mebli na wymiar.

Wykwalifikowana w pierwszej kolejności zbiera niezbędne informacje, które posłużą następnie do stworzenia indywidualnego projektu. Dotyczy to zarówno ogólnego charakteru i wyglądu mebli, ale również metrażu kuchni, a przede wszystkim ścian, na którym zabudowa będzie zamontowana. W tym celu powszechne jest zbieranie pomiarów miarkami elektrycznymi, które są bardziej precyzyjne, niż miarki taśmowe. Są także wygodniejsze w obsłudze. 

Zabudowa kuchni – co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście podjęcie decyzji, która wiąże się z zakupem wszelkiego rodzaju sprzętów. Warto określić, co będzie znajdować się w kuchni. Absolutną podstawą jest piekarnik oraz bardzo nowoczesne, energooszczędne płyty indukcyjne. Oczywiście nie może także zabraknąć lodówki, a często też zmywarki. Najlepiej, jeśli sprzęty te zostaną zakupione przed wykonaniem projektu. Pozwoli to na dostosowanie zabudowy do poszczególnych elementów. Dzięki temu piekarnik może zostać wkomponowany w meble. Do nowoczesnych rozwiązań należy między innymi montaż piekarnika oddzielnie, często na powyżej blatu roboczego. Ułatwia to wkładanie, jak też wyciąganie wielu potraw i nie wymaga schylania się, by coś wyjąć z jego wnętrza. Także zmywarka może znaleźć się w zabudowie. Na jej drzwi montuje się front, taki sam, jak w pozostałych meblach, dzięki czemu wkomponowuje się doskonale pomiędzy inne elementy zabudowy. 

Przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami – w jaki sposób wykończyć?

W przypadku tej przestrzeni istnieje kilka sposób, na jej eleganckie zagospodarowanie. Często spotkać można szyby ozdobne, które najczęściej znajdują się bezpośrednio za płytą kuchenki. Trzeba pamiętać, iż w trakcie gotowania może dojść do zabrudzenia ściany, jak też różnego typu potrawy parują, co może mieć wpływ na kolor ściany, czy jej zawilgocenie. Montaż szyby ułatwia zachowanie estetycznego wyglądu w tamtym miejscu, jak też pozwala na utrzymanie porządku. Z pewnością jednak jednym z najbardziej klasycznych, a jednocześnie ponadczasowych rozwiązań, jest ułożenie płytek w tamtym miejscu. Płytki ceramiczne dekoracyjne https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne nadają całemu wnętrzu dodatkowego charakteru, jak też stanowią doskonałym element aranżacyjny. Warto odwiedzić outlet – wyprzedaż płytek ściennych https://ceramixplytki.pl ceramicznych ponieważ często dostępne tam produkty są w ciekawej cenie. Możliwe jest przy tym dokonanie zakupu bardzo eleganckich elementów, o ciekawym designie.

W jaki sposób montuje się płytki ceramiczne?

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek typu pracy, warto pamiętać, iż w pierwszej kolejności najlepiej jest wykonać zabudowę meblarską, dopiero potem montować płytki. W przeciwnym razie może okazać się, iż szafki wiszące nachodzą na płytki, co powoduje, że odstają. Innym scenariuszem, który jednak nie jest, aż tak mocno burzący estetykę kuchni, to ten, w którym pomiędzy płytkami a meblami widoczna jest ściana, w niewielkiej ilości, które zakrycie płytkami może być trudne, chociaż nie niemożliwe. W każdym bądź razie trzeba pamiętać, że meble wiszące montuje się na specjalnych szynach, z reguły na określonej wysokości. Jeśli jednak jest taka możliwość, czy potrzeba, możliwe, iż mogą być zamontowane nieco wyżej lub niżej. Trzeba pamiętać, że może to jednak utrudniać korzystanie z górnych półek. Dlatego płytki ceramiczne ścienne najlepiej wykonać, gdy prace stolarskie są już w pełni przeprowadzone.

Prace z płytkami ceramicznymi

Płytki ścienne układa się podobnie do tych podłogowych. Różnica tkwi wyłącznie w ich umiejscowieniu. Płytki ścienne do kuchni są popularnym rozwiązaniem. Tym bardziej, iż na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów tego typu. Co więcej, wiele tworzonych jest jako odwzorowanie materiałów naturalnych, takich jak drewno, czy kamień, co dodatkowo pozwala na stworzenie bardzo oryginalnej przestrzeni. Jeśli chodzi o montaż płytek oraz eleganckie wykończenie danej powierzchni, często okazuje się, iż niezbędne jest ich przycięcie. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny, tak samo elektryczne, jak też manualne. Trzeba przy tym uważać, aby dana płytka nie pękła lub nie złamała się w miejscu cięcia. Dodatkowo ceramika po cięciu jest bardzo ostra, dlatego należy w odpowiedni sposób szlifować krawędzi, tak, by przypadkiem nie stanowiły zagrożenia. W tym celu najlepiej wykorzystać szlifierkę lub kątówkę ze specjalną tarczą. To istotne, aby zakupić produkt, który może być wykorzystywany do glazury, ponieważ kątówki są wykorzystywane tak samo do obróbki betonu, jak też metalu. Podczas pracy należy zachować ostrożność, zbyt mocne przyłożenie tarczy do płytki może spowodować ubytki w płytce lub doprowadzić do zbyt mocnego szlifowania krawędzi.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl

Related Posts