Jak zdobyć pieniądze na własny biznes? Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób zmęczonych pracą na etacie. Niemniej jednak wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na początku musimy we własny biznes wiele zainwestować. Niestety, nie każdy posiada wystarczającą ilość środków finansowych. Na szczęście istnieją sposoby na ich szybkie pozyskanie. Jakie dokładnie? Podpowiadamy.
Kredyt czy pożyczka?
Dziś niemal każda większa działalność finansuje się kredytem lub pożyczką. Powodem jest fakt, iż z bieżących dochodów właściciele nie są w stanie sfinansować większych inwestycji. Dotyczy to jednak przedsiębiorstw, które już działają na rynku. A jak jest w przypadku nowo powstałych? Otóż nieco trudniej jest im pozyskać środki pochodzące z kredytu lub pożyczki, lecz nie jest to niemożliwe. Na początku weźmy pod lupę banki. Te dosyć niechętnie udzielają kredytów młodym przedsiębiorcom. Owszem, niektóre oferują różnego typu pożyczki na start, jednak muszą one posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Dla osób, które mogą zastawić nieruchomość lub mają własnego żyranta, zaciągnięcie takiej pożyczki lub kredytu to doskonałe rozwiązanie. Zwykle bowiem możemy pozyskać naprawdę duże kwoty, które z pewnością pokryją pierwsze, duże wydatki. Kredyty bez większych zabezpieczeń dla nowych firm zwykle opiewają na mniejsze kwoty, jednak tak czy inaczej warto się nad nimi zastanowić. Przedsiębiorca nawiązuje bowiem umowę z bankiem, a więc buduje zdolność kredytową swojej firmy. Co więcej, musi jedynie przedstawić dobry biznesplan, aby bank udzielił mu kredytu lub pożyczki.
Dotacje dla bezrobotnych

Pożyczki dla przedsiębiorców udzielają nie tylko banki, ale również urzędy pracy. Są to tak zwane dotacje dla bezrobotnych, których zadaniem jest aktywizacja zawodowa osób niemogących znaleźć pracy. Aby taką dotację uzyskać, musimy zarejestrować się jako bezrobotni w lokalnym urzędzie pracy. Zwykle wymagają one, aby aktywnie poszukiwać zatrudnienia minimum przez 3 miesiące. Później natomiast możemy wnioskować o pożyczkę. W jaki sposób? Oczywiście musimy złożyć odpowiedni wniosek oraz przedstawić biznesplan. Pamiętajmy, że musi być on sporządzony bardzo dokładnie. W przeciwnym razie urząd nie przyzna nam pożyczki. O jakie kwoty możemy się starać? Zwykle dotacje z urzędu pracy opiewają na około 20-30 tysięcy złotych. Nie są to bardzo wysokie kwoty, jednak stanowią doskonałe wsparcie dla młodego przedsiębiorcy. Pieniądze musimy jednak wydatkować w odpowiedni sposób. Służą one do zakupu wyposażenia firmy czy też niezbędnych sprzętów. Nie możemy jednak pokrywać nimi składek ZUS bądź innych, bieżących wydatków. Pomimo tego warto się ubiegać o dotację dla bezrobotnych. Dlaczego? Ponieważ zwykle są one bezzwrotne. Warunkiem jest, aby firma utrzymała się na rynku minimum rok. Czasami musimy również zatrudnić pracownika, lecz nie zawsze jest to konieczne.
Pożyczki unijne
Pożyczki dla firm na start udzielają nie tylko banki, ale i Unia Europejska. Chodzi bowiem o to, aby w jak największym stopniu wspierać przedsiębiorczość i osoby, które chcą prowadzić swoją działalność gospodarczą. Jak pozyskać pożyczkę unijną na start? Musimy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie w naszej gminie. Musi być to urząd, który zajmuje się rozdysponowaniem środków unijnych. Każda gmina otrzymuje bowiem pewną ilość środków, którymi wspiera swoich mieszkańców. Czasami młodzi przedsiębiorcy muszą założyć firmę, która będzie działać w konkretnej branży. Czasami wymagane jest, aby była to firma wspierająca społeczeństwo, lokalną produkcję czy dawała miejsca pracy. Mikro pożyczka unijna może być też przyznana konkretnym osobom, na przykład bezrobotnym po 30. roku życia. Niemniej jednak każdy, kto chce założyć działalność, powinien postarać się o środki z Unii. Ile możemy dostać w ramach pożyczki na start? Kwoty są bardzo podobne do tych, które oferują urzędy pracy. Co więcej, pożyczki tego rodzaju również mogą mieć charakter bezzwrotny. Tutaj ponownie musimy spełnić pewne wymogi, na przykład dać konkretną liczbę miejsc pracy lub działać na rynku przez określony czas. Warto zastanowić się nad pożyczką unijną szczególnie teraz, gdy Polsce zostały przyznane bardzo duże środki z budżetu unijnego.
Źródła finansowania:
Jak sfinansować firmę?
Nie jest tajemnicą, że aby sfinansować firmę, musimy posiadać także środki własne. Czasami nie potrzeba nam ich zbyt wiele. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić i na jaką skalę. Z pewnością większe koszty pociąga za sobą otwarcie restauracji, niż małego salonu kosmetycznego we własnym mieszkaniu. Środki na działalność mogą pochodzić z pożyczek, które udzielą nam nasi bliscy. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby spisać odpowiednią umowę pożyczki. Pieniądze mogą pochodzić także z naszych oszczędności, darowizny czy spadku. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju kredyty czy pożyczki stanowią jedynie formę wsparcia. W niektórych przypadkach owszem, mogą w pełni sfinansować naszą działalność. Niemniej jednak pamiętajmy, że w większości przypadków potrzebne będą nam dodatkowe środki własne.