Aktywność seniorów na świeżym powietrzu

Aktywność seniorów na świeżym powietrzu – choroby w podeszłym wieku bardzo często można złagodzić poprzez regularną aktywność na świeżym powietrzu. Oczywiście nie każdą chorobę, ale tak jak mówi znane powiedzenie – ruch to zdrowie. Aktywność seniorów na świeżym powietrzu jest bardzo ważna. Nie tylko pozwala zapobiegać chorobom, ale też stanowi świetną okazję na spotkania towarzyskie i poprawę samopoczucia. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, dlaczego aktywność seniorów na świeżym powietrzu jest ważna.

Dlaczego aktywność seniorów na świeżym powietrzu jest ważna?

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na nasz organizm i wpływa na niego pod wieloma względami. Przede wszystkim ruch przyczynia się do wydzielania endorfin, w przeciwieństwie do bezczynności i długiego pozostawania w pozycji leżącej lub siedzącej. Ważną korzyścią z ruchu seniorów na świeżym powietrzu jest przede wszystkim poprawienie samopoczucia i napływ energii. Należy jednak pamiętać, iż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu powinna być regularna – wtedy uzyskuje się najlepsze efekty. Będąc seniorem powinniśmy jednak pamiętać, iż każdą aktywność fizyczną powinno się konsultować z lekarzem, fizjoterapeutą lub ortopedą. 

Aktywności fizyczne dla seniorów na świeżym powietrzu

Seniorzy zazwyczaj decydują się na łagodne aktywności fizyczne, takie jak joga, spacer czy nordic walking. Coraz częściej widzi się jednak starsze osoby, które uprawiają bardziej ekstremalne sporty, takie jak wspinaczka. Nie każdy jednak w podeszłym wieku czuje się na siłach, aby podejmować się takich aktywności. Nic w tym dziwnego, bowiem w starszym wieku doskwierają nam różne choroby czy też zwiększona łamliwość kości, która zwiększa ryzyko niebezpiecznych urazów np. złamań. Warto zatem wiedzieć, iż już sam spacer czy jazda na rowerze pozwala zadbać o stawy, kości i mięśnie. 

Aktywność seniorów na świeżym powietrzu
Aktywność seniorów na świeżym powietrzu

Popularną wśród seniorów aktywnością fizyczną jest nordic walking, czyli marsz z kijami. Nordic walking pozwala nie tylko angażować mięśnie dolnych partii ciała, ale także górne partie ciała. Tak zwany marsz z kijkami poprawia równowagę i wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Nordic walking to również świetna okazja do spotkań z innymi spacerowiczami. Jazda na rowerze jest również popularna, zarówno w dużych miastach czy na wsiach. Nawet w dużych miastach można znaleźć atrakcyjne i spokojne trasy widokowe, które pozwolą cieszyć się jazdą na rowerze  i polepszać swoją sprawność fizyczną. Jeżdżąc na rowerze warto pamiętać o kasku, wodzie i odzieży przeciwdeszczowej. Kolejnym popularnym sportem, nie zawsze jednak uprawianym na świeżym powietrzu, jest pływanie. Pływanie to sport polecany przede wszystkim osobom z chorobami stawów oraz otyłością, ponieważ poruszanie się w wodzie nie obciąża stawów, lecz aktywuje większą ilość mięśni. Inną popularną aktywnością w wodzie jest aqua aerobic, który pozwala nie tylko poprawić swoje zdrowie, ale też i skorzystać z możliwości integracji i zabawy.

Mniej popularną aktywnością dla seniorów na świeżym powietrzu jest joga oraz tai chi. Są to ćwiczenia gimnastyczne, które można wykonywać nawet w parku, korzystając z najzwyklejszego koca. Warto jednak nie iść na głęboką wodę i zacząć jogę od łatwiejszych pozycji. Zyskującą popularność aktywnością fizyczną wybieraną przez seniorów jest również siłownia na świeżym powietrzu. Siłownie na świeżym powietrzu pozwalają ćwiczyć z niewielkim obciążeniem i nie martwić się o kontuzję. Zazwyczaj siłownie na świeżym powietrzu wyposażone są w kilka rodzajów maszyn, które pozwalają zaangażować różne mięśnie, rozciągnąć się i zrelaksować.

Korzyści aktywności fizycznej na świeżym powietrzu dla zdrowia seniorów

Starzenie się wpływa niekorzystnie na myślenie, zapamiętywanie, szybkość przetwarzania informacji i koncentrację. Mówi się, iż bierny styl życia przyczynia się do choroby Alzheimera, Badania mówią, iż osoby, które prowadzą aktywny tryb życia będąc w podeszłym wieku, rzadziej chorują na Alzheimera niż osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, bez regularnej aktywności fizycznej.

Badania wskazują, iż o osób w wieku 60 do 70 lat aktywność fizyczna poprawia zdolność zapamiętywania. Spacer czy rower, a nawet joga poprawiają funkcje wykonawcze, które przyczyniają się do umiejętności dostosowywania się do zmiennego środowiska. Osoby, które nie są aktywni fizycznie, znacznie wolniej odpowiadają na pytania i mniej trafnie, aniżeli seniorzy aktywni fizycznie.

Regularna aktywność seniorów na świeżym powietrzu zwiększa nie tylko poziom endorfin, ale także dopaminy czy noradrenaliny. Dopamina poprawia pamięć i zdolność uczenia oraz zapamiętywania, natomiast endorfiny poprawiają nastrój. Noradrenalina wpływa natomiast korzystnie na zapamiętywanie, szybkość przetwarzania informacji czy koncentrację uwagi. Tuż po aktywności fizycznej jest największe stężenie wspomnianych neuroprzekaźników, dlatego też aktywność fizyczna poprawia nastrój czy uspokaja. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozwala także poprawić gibkość i koordynację ruchową oraz zapobiega osteoporozie.

Related Posts