Co to jest czujnik podczerwieni?

Sensor ruchu na podczerwień to urządzenie zdolne do monitorowania obiektów w obszarze detekcji ze względu na emitowane przez nie ciepło. Jego działanie opiera się na wrażliwych soczewkach wewnątrz mechanizmu. Koszt produktu zależy od rozmiaru soczewki – im jest ona większa, tym większy obszar może pokryć detektor. Możliwe jest zorganizowanie pracy urządzenia w postaci konwencjonalnego przełącznika, bez instalowania dodatkowej linii neutralnej.

Jak działa detektor ruchu na podczerwień?

Zasada działania czujnika podczerwieni opiera się na analizie promieniowania termicznego (podczerwonego). Pasywny czujnik podczerwieni nie emituje żadnego promieniowania, a jedynie analizuje przychodzące promienie ciepła. Głównym elementem wykrywającym czujniki ruchu i obecności jest piroelektryczny czujnik podczerwieni. Piroelektryczność to potencjał elektryczny, który występuje w materiale pod wpływem promieniowania podczerwonego.

Czujnik wykorzystujący materiał o tych właściwościach może reagować na ciepło emitowane z ludzkiego ciała. Czujnik piroelektryczny na podczerwień ma okrągły wzór 360 ° z kątem wychylenia 120 °. Specjalne rozwiązania obwodów umożliwiły stworzenie różnych czujników ruchu na podczerwień, które włączają światło, rejestrując ruch ludzi.

systemy wizualizacji

Wykorzystanie sensorów na podczerwień

Czujniki podczerwieni ruchu są o różnej konstrukcji i przeznaczeniu: do użytku na zewnątrz, do użytku w pomieszczeniach, do montażu na ścianie, do montażu na suficie. Jednym z głównych parametrów czujników ruchu na podczerwień jest obszar pokrycia. Czujniki sufitowe mają zwykle zasięg 360 °. Naścienne czujki ruchu, w zależności od modelu, mają zasięg od 120 ° do 280 °. W określonych warunkach czasami konieczne jest zastosowanie czujnika o niestandardowym kącie widzenia. W takich przypadkach stosuje się osłony, wykluczają źródła ciepła (zakłócenia) lub obszary pomieszczenia z obszaru detekcji.

Zasięg czujnika podczerwieni zależy od tego, jak osoba porusza się w stosunku do czujnika. Jeśli porusza się w kierunku prostopadłym do czujnika, to posiada on maksymalny zasięg. Jeśli ruch jest w kierunku czujnika (do przodu), obszar pokrycia zmniejsza się prawie o połowę. Czujniki mają minimalny zasięg, jeśli ruch następuje bezpośrednio pod czujnikiem. Czujniki obecności mają strefę o wysokiej czułości i reagują na nawet najmniejsze ruchy. Podczas realizacji projektu ważne jest, aby obszary pokrycia czujnika obejmowały cały monitorowany obszar. W tym celu stosuje się kilka czujników podczerwieni z nakładającymi się strefami pokrycia, co pozwala uniknąć martwych stref. Aby wyeliminować luki i fałszywe alarmy, stosowane są opóźnienia czasowe.

Polecam dalej:

Sensory do ochrony obwodowej

Ochrona dzieł sztuki - detektoryCzujniki podczerwieni przeznaczone są do ochrony zewnętrznych i wewnętrznych obwodów i są kompatybilne z każdym systemem alarmowym. Najczęściej zapewniają odległość wykrywania 300 m w pomieszczeniach i 100 m na zewnątrz. Te obwodowe czujniki bezpieczeństwa generują alarm, gdy 3 wiązki podczerwieni zostaną przerwane w tym samym czasie, jeśli czas przekroczy dopuszczalną zaprogramowaną wartość: 50, 100, 300, 500 lub 800 ms. Szczelna obudowa o stopniu ochrony IP65 oraz opcjonalna grzałka pozwalają na stosowanie czujników podczerwieni w każdych warunkach atmosferycznych, a dzięki automatycznej adaptacji do tych warunków te zabezpieczenia obwodowe mają wysoką odporność na fałszywe alarmy. Z reguły czujniki tego typu służą do ochrony obwodu przedsiębiorstw, magazynów, obiektów paliwowo-energetycznych, placów budowy itp. Dzięki niewielkim rozmiarom można je ustawić tak, aby były niewidoczne dla ludzi, a promieniowanie podczerwone emanujące z czujników w każdym przypadku były niewidoczne gołym okiem.

Ustawianie detektorów do ochrony obwodowej

Wszystkie aktywne czujniki podczerwieni ochrony obwodowej składają się z dwóch elementów: nadajnika – źródła promieniowania podczerwonego oraz odbiornika – urządzenia, które wychwytuje to promieniowanie i przetwarza je na sygnał elektryczny. Gdy w zasięgu urządzenia nie ma ciał obcych, promienie podczerwone swobodnie docierają do odbiornika, a czujnik znajduje się w trybie czuwania. Ale gdy tylko promienie podczerwone przecinają osobę, samochód lub inny przedmiot, komunikacja zostaje natychmiast przerwana, a odbiornik wysyła alarm do centrali.

Te obwodowe czujniki bezpieczeństwa umożliwiają zaprogramowanie czasu przerwania wiązki, po którym zostanie wygenerowany sygnał alarmowy. W oparciu o charakterystykę chronionego obiektu można wybrać w ustawieniach konkretny interwał czasowy. Korzystanie z tych ustawień pozwala zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów czujnika, na przykład z powodu przecięcia się promieni kołyszących się gałęzi drzew.

W szczególności, gdy czujnik podczerwieni jest zainstalowany nad ogrodzeniem, czas przerwania wiązki równy 800 ms pozwoli na wykrycie intruza próbującego przejść przez ogrodzenie. Jednocześnie czujnik ochrony obwodowej nie będzie reagował na szybko poruszające się małe obiekty, które znajdują się w jego obszarze zasięgu. Podczas użytkowania urządzenia na otwartej przestrzeni czas przerwania wiązek powinien być krótszy, w przeciwnym razie intruz poruszający się w szybkim tempie lub biegnący będzie mógł niepostrzeżenie przekroczyć chroniony obszar.

Related Posts