Trychologia

Trychologia – na czym polegają najpopularniejsze zabiegi trychologiczne? Trycholodzy zajmują się nie tylko diagnozowaniem schorzeń związanych ze skórą głowy lub włosami, lecz również przeprowadzają specjalistyczne zabiegi. Posiłkują się przy tym odpowiednim sprzętem, a także wysokiej jakości kosmetykami, które nierzadko zarezerwowane są wyłącznie dla profesjonalistów. Jakie są najpopularniejsze zabiegi z zakresu trychologii i kiedy warto się na nie zdecydować?

Oczyszczanie skóry głowy

Oczyszczanie skóry głowy to zabieg, który czasami nazywamy profesjonalnym peelingiem trychologicznym. Polega on na usunięciu z powierzchni skóry głowy resztek kosmetyków, kurzu, pyłów czy innych drobnych zanieczyszczeń. Większość z nas uważa, że tego samego dokonujemy, myjąc włosy, jednak nie jest to do końca prawdą. Wtedy bowiem najczęściej pozbywamy się zabrudzeń z powierzchni włosów, a nie samej głowy. Ponadto na skórze głowy osadzają się złogi, których nie jesteśmy w stanie usunąć wyłącznie przy pomocy szamponu.

Oprócz peelingu trycholog może również przeprowadzić zabieg detoksykacji skóry głowy. Polega on na zaaplikowaniu ekstraktu roślinnego, a następnie ampułki z preparatem oczyszczającym. Specjalista przystępuje w kolejnym kroku do masażu, który zwieńczony jest myciem włosów. Oczyszczanie skóry głowy to zabieg, który profilaktycznie powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na 3 miesiące. Osoby, które borykają się z łupieżem czy podobnymi przypadłościami powinny zgłaszać się na niego zdecydowanie częściej.

Zabiegi przeciwłupieżowe

Każdy, kto choć raz walczył z łupieżem, doskonale wie, jak trudno się go pozbyć. Tradycyjne kosmetyki dostępne w sklepach zazwyczaj nie dadzą sobie z nim rady, bowiem nie wyeliminują przyczyny problemu. Warto więc udać się do trychologa, który przede wszystkim zajmie się dokładnym oczyszczaniem skóry głowy. To jednak nie wszystko – może przeprowadzić zabiegi ukierunkowane na walkę z łupieżem. Jednym z nich jest infuzja tlenowa. Polega ona na dostarczeniu aktywnej substancji, która poprawia stan skóry głowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również ampułka na łupież, która umożliwia działanie w głębszych warstwach skóry, jednocześnie harmonizując jej środowisko. 

Zabiegi przeciw łysieniu

Wiele osób zgłasza się do gabinetów trychologicznych z problemem wypadających włosów. Specjaliści z zakresu trychologii oferują szereg różnych zabiegów, mających na celu pobudzenie cebulek włosów do wzrostu. Jednym z nich jest mezoterapia igłowa, która pozwala dostarczyć w głąb cebulek szereg składników aktywnych, stymulujących ich działanie. Innym rozwiązaniem jest karboksyterapia, polegająca na wprowadzeniu pod skórę określonych ilości dwutlenku węgla. Do leczenia łysienia można również wykorzystać infuzję tlenową. Kończąc terapię, specjalista może również zaaplikować ampułkę na łysienie, dzięki której znacznie łatwiej będzie utrzymać osiągnięte efekty.

Zabiegi na łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry

Specjalista z zakresu trychologii może stwierdzić łuszczycę skóry głowy lub łojotokowe zapalenie skóry. W obu przypadkach wdraża on stosowne leczenie wspomagane zabiegami. W przypadku zabiegów na łuszczycę konieczne jest uprzednie usunięcie łuski, gdyż w przeciwnym razie nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów. Zarówno w przypadku łuszczycy, jak i łojotoku można posiłkować się karboksyterapią, ampułkami bądź infuzją tlenową. Skuteczność wymienionych metod jest stosunkowo wysoka, jednak u wielu pacjentów zachodzi konieczność wykonania kilku serii. Czasami specjalista może zalecić również wizytę u lekarza dermatologa, stosowanie wybranych suplementów diety czy po prostu, zmianę trybu życia na zdrowszy, włączając w to nawet codzienną aktywność fizyczną. 

Zabiegi na skórę głowy i włosy – samodzielnie czy w gabinecie trychologicznym?

Trychologia
Trychologia

Wielu zabiegów, takich jak karboksyterapia czy mezoterapia igłowa nie jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie, w domowym zaciszu. Chcąc z nich skorzystać, musimy więc udać się do specjalisty. Niemniej jednak niektóre, jak chociażby oczyszczanie skóry głowy, można wykonać w domowych warunkach, za pomocą dostępnych w drogeriach kosmetyków.

Zwróćmy jednak uwagę na jakość stosowanych preparatów oraz samo wykonanie konkretnych czynności. Trycholodzy najczęściej korzystają z profesjonalnych kosmetyków, które dostępne są wyłącznie dla właścicieli salonów. Oznacza to, że nie kupimy ich w drogeriach. Jakość tego rodzaju produktów jest o wiele wyższa, są one również droższe.

Ponadto przeprowadzenie samodzielnego masażu skóry głowy, który w kontekście oczyszczania jest niezastąpiony, może okazać się bardzo trudne. Nie jesteśmy bowiem w stanie dotrzeć do pewnych miejsc, dlatego zabieg nie będzie w pełni efektywny. Podobnie w przypadku aplikowania ampułki, którą trzeba rozprowadzić równomiernie, nie pomijając przy tym żadnych partii. Dlatego też zabiegi trychologiczne powinny być przeprowadzane w profesjonalnym gabinecie, tak by móc z nich czerpać w pełni. Dotyczy to zarówno osób, które udają się do specjalisty w celach profilaktycznych, jak i tych, które muszą skonsultować swój problem. 

Related Posts