Chirurg ortopeda – kim jest

Chirurg ortopeda – kim jest i dlaczego warto znać jego zakres ruchu? Ortopedia to dziedzina medycyny, którą najczęściej kojarzymy z leczeniem złamanych kończyn, skręceń i skręceń. Nic dziwnego, bo od dzieciństwa znamy ludzi, którzy leczą się z powodu takich urazów.

Choć kiedyś leczenie urazów oraz profilaktyka i korekcja wad postawy były jedynymi rzeczami, którymi szczeciński chirurg plastyczny brał pod uwagę w swojej codziennej pracy, dziś jego zakres ruchu – wraz z rozwojem medycyny – znacznie się zwiększył. Obejmuje wiele innych dolegliwości współcześnie i warto wiedzieć kiedy nasza choroba/kontuzja/ból kwalifikuje się do niego. Omówimy to w tym artykule, ale także wiele innych kwestii istotnych dla tego eksperta.

Kim jest chirurg ortopeda i kiedy się z nim zobaczyć?

Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert są specjalistami od szeroko rozumianych zaburzeń narządu ruchu. Do jego obowiązków należy profilaktyka, diagnostyka i leczenie tych chorób. Jego zakres ruchu obejmuje z kolei cały układ kostny (poza czaszką), mięśnie, stawy i układ nerwowy (ale tylko w obszarach ściśle związanych z ruchem). Chirurdzy ortopedzi zajmują się urazami „mechanicznymi” i bólami różnego pochodzenia.

Chirurg ortopeda – kim jest
Chirurg ortopeda – kim jest

Gdy mamy uraz dotykający narządu ruchu, powinniśmy przede wszystkim udać się do ortopedy w Szczecinie. Mowa tu o różnego rodzaju złamaniach, skręceniach (często kości i nadgarstków), przeciążeniach mięśni czy skręceniach (np. kolan). Na potrzebę wizyty u specjalisty powinny wskazywać również wszelkie bóle związane z kręgosłupem, mięśniami czy stawami, zwłaszcza bóle związane ze stanem zapalnym oraz pogłębiające się wraz z ruchem. Spuchnięte i trzeszczące stawy również kwalifikowały nas do wizyty.

Ortopeda w Szczecinie powinien być również jednym z pierwszych specjalistów, do których odwiedzamy po urodzeniu dziecka. Oczywiście wizyta „właśnie teraz” wskazana jest tylko w skrajnych przypadkach, ale jak najszybciej, ale po przystosowaniu się dziecka do otaczającego go świata można zapobiegać rozwojowi różnych chorób. Wykrywanie wrodzonych wad narządu ruchu na jak najwcześniejszym etapie życia jest kluczowe, między innymi dlatego, że pozwala na ich skuteczną korekcję. Dlatego tak ważne jest, aby specjalista sprawdził, czy kości, stawy i mięśnie Twojego dziecka rozwijają się prawidłowo. Wady i zniekształcenia są często niewidoczne gołym okiem, więc nie zawsze wyłapujemy je wcześnie.

Pierwsza wizyta u chirurga plastycznego – czego się spodziewać?

Udając się po raz pierwszy do chirurga plastycznego w Szczecinie nie musimy obawiać się żadnego poważniejszego zabiegu. Często ma to charakter czysto diagnostyczny – podczas szczegółowego wywiadu lekarz dokładnie wypytuje nas o przebyte choroby i kontuzje. Często zainteresuje się też tym, jak żyjemy, zwłaszcza czy większość dnia spędzamy w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej). Podstawą oględzin jest sprawdzenie zakresu ruchu stawu, czy jest on stabilny i czy pozycja jest prawidłowa. Kręgosłup jest również regularnie badany pod kątem zwyrodnień i wad postawy. Następnie w razie potrzeby zlecane są dalsze badania, z których jednym jest prześwietlenie, a w przypadku podejrzenia poważniejszej choroby tomografia komputerowa.

Leczenie schorzeń i urazów uzależnione jest od ich rodzaju – w przypadku podstawowych i typowych urazów mechanicznych często sprowadza się to do unieruchomienia kończyny, aby umożliwić jej prawidłowe wygojenie. Z kolei w cięższych przypadkach konieczne jest uciekanie się do operacji.

Zalecenia – czy brak zaleceń?

Podobnie jak w przypadku specjalistów innych dziedzin medycyny, udając się do ortopedy w Szczecinie, musieliśmy być przygotowani na posiadanie odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego (ten ostatni musiał ustalić, czy rzeczywiście kwalifikujemy się do takiej wizyty) – przynajmniej w Liczyliśmy, że tam, gdzie są uzgodnienia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. I wtedy też musimy liczyć się z koniecznością oczekiwania, które w wielu przypadkach jest bardzo długie. Inna sprawa, że ​​jeśli chodzi o wizyty ekspertów prywatnie, musimy korzystać z własnych środków.

Wnioski

Jeśli mamy jakiekolwiek problemy związane z układem mięśniowo-szkieletowym – czy to poważniejszą chorobę, niewielki ból, a nawet dźwięk, jaki wydają nasze kości podczas ruchu – powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza ortopedy w Ortho Expert. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcesz realizować w ramach NFZ, musisz mieć odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego, a także odczekać w kolejce. Jak wiadomo, te mogą być długie – jednak jedyną alternatywą dla tego rozwiązania jest prywatny dostęp. Oczywiście płacimy całkowicie z własnej kieszeni.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Related Posts