Dla firm transportowych zostały stworzone ubezpieczenia dodatkowe takie jak OCP przewoźnika i dotyczą one ruchu krajowego i międzynarodowego. Co jest przedmiotem takiej umowy ubezpieczeniowej? Odpowiedzialność cywilna jaką ponosi przewoźnik wykonujący zarobkowy przewóz drogowy a dotyczy przewożonego ładunku. Jest to ubezpieczenie zgodne z zapisami Konwencji CMR oraz ustawy Prawo przewozowe.
Na podstawie tych dokumentów właściciel firmy przewozowej ponosi odpowiedzialność za szkody jakie miały miejsce podczas przewożenia ładunku. Aby chronić interesy swoje i kontrahenta właściciel firmy transportowej ma możliwość wykupienia dodatkowego i dobrowolnego ubezpieczenia OCP przewoźnika .
Ubezpieczenie OCP przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym
Przedsiębiorca wykonujący transport towarów w ruchu krajowym wykupuje OCP przewoźnika dotyczące przewozu w ruchu krajowym a przewoźnik realizujący transport między dwoma lub kilkoma państwami w ruchu międzynarodowym. Jakie zabezpieczenie daje posiadanie takiej polisy? To skuteczna ochrona właściciela firmy transportowej w przypadku niewykonania albo nieprawidłowego wykonania przewozu. Dotyczy to uszkodzenia częściowego lub całkowitego transportowanego ładunku, opóźnienia w terminie dostawy towaru lub jego utratę wskutek kradzieży.
Posiadając polisę OCP przewoźnika wszystkie roszczenia wynikające ze spowodowania szkody pokrywa ubezpieczyciel, dzięki czemu finanse firmy transportowej i kontrahenta są chronione. Każdy przewoźnik posiadający takie dodatkowe ubezpieczenie staje się bardziej wiarygodny dla klientów i z tego powodu ma więcej zleceń na przewóz towarów w ruchu krajowym oraz międzynarodowym.
OCP przewoźnika dla firm transportowych
Działalność gospodarcza nastawiona na wykonywanie zarobkowego przewozu drogowego jest obłożna różnymi obowiązkami i przepisami prawa. Doświadczony przedsiębiorca wie, że ubezpieczenie zabezpiecza finansowo jego firmę i chroni przed ponoszeniem odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno ruchu krajowego i międzynarodowego i odpowiedzialność właściciela firmy transportowej rozpoczyna się w chwili przyjęcia towaru od klienta i trwa do momentu przekazania go odbiorcy. Aby scedować odpowiedzialność na ubezpieczyciela przedsiębiorcy wykupują OCP przewoźnika.
OCP przewoźnika wykonującego zarobkowy przewóz drogowy w ruchu krajowym
OCP przewoźnika zabezpiecza właściciela firmy transportowej przed finansowymi skutkami ewentualnych szkód, które mogą mieć miejsce w przypadku nienależytego wywiązania się z umowy zawartej z kontrahentem na przewóz ładunku w ruchu krajowym. Taka polisa jest skierowana do przewoźników, którzy transportują ładunki tylko na terytorium Polski. Są to: osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność przewozową. Odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmuje uszkodzenie, zniszczenie, zaginięcie towaru, który został powierzony do przewozu od chwili jego przyjęcia.
OCP przewoźnika w ruchu krajowym działa w następujących sytuacjach:
- Opóźnienie w dostawie ładunku – wypłata odszkodowania kontrahentowi, jeżeli towar nie dotarł na czas z powodu trudnych warunków na drodze lub wskutek zaistniałej kolizji drogowej.
- Przechowywanie ładunku – ubezpieczyciel pokrywa koszt magazynowania towaru i dotyczy to na przykład sytuacji konieczności naprawy pojazdu, którym był przewożony.
- Zapobieganie szkodom – ubezpieczyciel zrealizuje roszczenia przewoźnika, jeżeli on dla przeciwdziałania szkodzie dokonał przeładunku towaru, zapewnił inny samochód do dalszego wykonywania transportu ładunku.
- Praca specjalistów – wypłata odszkodowania nastąpi, gdy niezbędne okazało się skorzystanie z opinii ekspertów, którzy badali okoliczności zdarzenia drogowego.
- Proces sądowy – rekompensata poniesionych kosztów sądowych obrony lub mediacji.
Dodatkowe zapisy w polisie OCP przewoźnika
Właściciel firmy transportowej może rozszerzyć odpowiedzialność ubezpieczyciela wykupując dodatkowe klauzule:
- Transport towarów niebezpiecznych.
- Transport żywych zwierząt.
- Transport leków.
- Szkody do których doszło w trakcie postoju na niestrzeżonym parkingu.
- Szkody, które powstały w wyniku rozboju.
- Uszkodzenie takich zabezpieczeń ładunku jak: kontenery i palety.
- Usunięcie pozostałości po zaistniałej szkodzie.
Przedsiębiorca przed wykupieniem polisy OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, powinien skonsultować się ze specjalistą od ubezpieczeń a uzyskać ubezpieczenie skrojone na miarę potrzeb jego firmy wykonującej przewóz w ruchu krajowym.
OCP przewoźnika wykonującego zarobkowy przewóz drogowy w ruchu międzynarodowym
Ochroną OCP przewoźnika w ruchu międzynarodowym objęta jest jego odpowiedzialność za towar zgodnie z przepisami Konwencji CMR zgodnie z wystawionym listem przewozowym. W zleceniu transportowym i polisie powinien być wykazany przewóz materiałów niebezpiecznych. Warto rozszerzyć zakres ochrony o takie zdarzenia jak rozbój które skutkują grabieżą przewożonego ładunku.
Towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za:
- Szkody rzeczowe jakie miały miejsce między przyjęciem towaru od kontrahenta a wydaniem go odbiorcy oraz inne szkody podobnie jak w ruchu krajowym.
- Zgodnie z Konwencją CMR w przypadku opóźnienia w dostawie ładunku, przewoźnik będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania, które nie może być wyższe niż kwota z listu przewozowego.
Rozbudowanie OCP przewoźnika w ruchu międzynarodowym o ochronę cywilną:
- Transportu materiałów niebezpiecznych (wyjątek stanowią materiały ADR klasy I i VII według Umowy europejskiej).
- Za szkody wynikające z nieodpowiedniego użycia lub zagubienia dokumentów widniejących w liście przewozowym.
- Za szkody powstałe z niewykonania poleceń kontrahenta.
- Za szkody powstałe w towarze wskutek nieprawidłowego załadowania lub rozładowania, jeżeli w umowie zawarte jest, że przewoźnik ma wykonywać takie działania.
- Za szkody zaistniałe wskutek rażącego niedbalstwa kierowcy przewożącego ładunek.
W ruchu międzynarodowym mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane zdarzenia, dlatego doświadczenie specjalistów ubezpieczeniowych okazuje się niezwykle przydatne podczas wybierania OCP przewoźnika https://www.linkedin.com/company/ocp-przewoznika/.