Sklepy internetowe są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem – korzysta z niego wielu początkujących. Czy kiedykolwiek wpadłeś na świetny pomysł na biznes i chciałeś otworzyć własny sklep, ale brakowało Ci środków? Pomyśl o założeniu sklepu internetowego. Nie potrzebujesz żadnych umiejętności informatycznych, aby zbudować własny sklep internetowy. Istnieje wiele platform, które obsługują wszystko za nas. Tak więc, jeśli jesteś ambitną i pełną pasji osobą, która nie zniechęca się łatwo, spróbuj założyć biznes online.
Pamiętaj, że sklep nie będzie przynosił zysków pierwszego dnia, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Jakie platformy najczęściej wybierają początkujący? Jak działa każda platforma? Dlaczego wybór odpowiedniej platformy jest tak ważny? Po przeczytaniu poniższego artykułu poznasz odpowiedzi na te pytania.
Rodzaje systemów sklepowych
Aby móc założyć własny sklep internetowy, musisz najpierw zrozumieć, jak one działają. Otóż sklep internetowy działa w oparciu o odpowiednie oprogramowanie – za jego pomocą możliwe jest zarządzanie produktami i stanami magazynowymi oraz realizacja całego zamówienia. Takie oprogramowanie zapewnia również bezpieczeństwo danych i zapewnia wiele przydatnych narzędzi marketingowych.
Często określa się go po prostu jako system sklepowy lub platformę e-commerce. To najważniejsza inwestycja dla Twojego sklepu internetowego, dlatego musisz dokładnie przemyśleć jej wybór. Systemy sklepów można podzielić na dwa główne typy, w tym platformy subskrypcyjne i platformy open source. Istnieją również sklepy internetowe oparte na dedykowanych platformach i licencjach o bardzo dobrych możliwościach i funkcjach – ale stać na nie tylko duże sklepy dysponujące wystarczającymi środkami.
Platforma subskrypcyjna
Systemem najczęściej wybieranym przez początkujących przedsiębiorców jest platforma abonamentowa. Prowadzenie sklepu na tego typu platformie nie wymaga wysokich umiejętności. Prowadzenie ich ogranicza się tak naprawdę do płacenia miesięcznej opłaty abonamentowej – ale w tym przypadku nie jesteś właścicielem sklepu. Systemy tego typu nie wymagają instalacji żadnych dodatków, ponieważ od samego początku są wyposażone w odpowiedni zestaw funkcji i interakcji. Podobnie jak wszystkie inne platformy, platformy te mają swoje wady i zalety, z których najważniejsze to:
korzyść:
- Prosta obsługa i intuicyjna,
- Hosting zapewnia dostawca platformy,
- Wsparcie techniczne i aktualizacje zapewnia dostawca,
- Aktualizacje silnika sklepu są wliczone w cenę abonamentu,
- Bezpłatny okres próbny,
- Szybka konfiguracja i wdrożenie,
- Obniżyć koszty związane z uruchomieniem serwisu,
- Prosta konfiguracja płatności, usług kurierskich i porównywarek internetowych,
- Różne koszty dodatkowe (w zależności od ceny pakietu),
- Dostosowanie do norm prawnych jest obowiązkiem dostawcy platformy.
wada:
- Nie jesteś właścicielem – tylko wynajmujesz,
- Po nieopłacie abonamentu stracisz swój sklep,
Ponosisz koszty związane ze zmianami graficznymi, - Masz ograniczoną liczbę produktów w swoim sklepie,
- Aby uzyskać dostęp do widżetów i dodatków, należy zakupić droższy pakiet,
- Jesteś uzależniony od funkcjonalności swojej platformy sklepowej – bo nie masz kodu sklepu.
Platforma open source
Ten system jest bardziej skomplikowany, ponieważ trzeba go zainstalować na własnym serwerze – ale także dzięki temu masz tożsamość właściciela sklepu. W przypadku oprogramowania typu open source, darmowe oprogramowanie sklepu jest opcją, ale zwykle wiąże się z zakupem płatnych dodatków – które pozwolą rozszerzyć funkcjonalność. Podobnie jak platformy subskrypcyjne, open source ma pewne zalety i wady do przeanalizowania. Oto najważniejsze z nich:
korzyść:
- Jesteś właścicielem,
- Możesz rozwijać swój sklep i zmieniać jego wygląd,
- Otrzymujesz darmowy skrypt, brak opłat licencyjnych i częste aktualizacje,
- Masz dostęp do kodu źródłowego i możesz go zmienić,
- Ma to ogromny wpływ na optymalizację sklepu i poprawność pozycjonowania SEO.
- Możesz uzyskać szybkie wsparcie techniczne,
- Możesz uzyskać dostęp do bezpłatnych dodatków,
- Mnóstwo dostępnych wtyczek – takich jak Google Analytics, Media społecznościowe, SEO, Metody płatności,
- Opcje kurierskie, Porównywarki, Biuletyny.
wada:
- Za ekspertów w konfiguracji i wdrożeniu trzeba zapłacić,
- Brak automatycznych aktualizacji – wymagane zarządzanie sklepem,
- Musisz zadbać o własne bezpieczeństwo,
- Integracja z systemami magazynowymi i księgowymi nie zawsze przebiega płynnie
- Ponosisz dodatkowe koszty hostingu,
- Musisz samodzielnie dostosować swój sklep do obowiązków prawnych.
Teraz wiesz, jakie są zalety i wady każdej platformy. Na podstawie powyższych artykułów możesz ocenić, który system jest dla Ciebie odpowiedni i zdecydować, czy prowadzenie własnego sklepu internetowego jest dla Ciebie odpowiednie.