Czy można dokonać zwrotu w lombardzie? Lombard można nazwać sklepem z towarami z drugiego obiegu, często posiadającym w ofercie przedmioty, których w żadnym sklepie nie można dostać. Wiele osób poszukujących zastrzyku gotówki zastawia lub sprzedaje piękne rzeczy, doskonale zachowane pamiątki z minionych czasów, które dla jednych mogą stanowić przedmiot sentymentalny a dla innych lokatę. Obecnie nazwa lombard nie wiąże się tylko z placówką stacjonarną, lombard jest również widoczny w Internecie, gdzie można zakupić towar po okazyjnej cenie. Wiele osób planując zakup sprzętu AGD, komputera czy telewizora w lombardzie, zastanawia się czy będą mogli zwrócić towar i na jakich zasadach.
Czy można dokonać zwrotu w lombardzie?
Lombard jest placówką handlową, w której prowadzi sprzedaż towarów (sprzedający) a kupującym jest konsumentem, który ma prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży. Na jakich zasadach? Otóż, zawierając z lombardem umowę na zakup określonego przedmiotu można zwrócić towar, inaczej mówiąc odstąpić od umowy w czasie 14 dni, bez konieczności podawania przyczyny.
Jednak konsument jest odpowiedzialny za stan zakupionych przedmiotów które następnie chce zwrócić do lombardu. Co to oznacza? Chodzi oto, czy nie doszło do zmniejszenia ich wartości, to znaczy czy, nie korzystano z nich w inny sposób niż dla sprawdzenia ich funkcjonalności. Skorzystanie z możliwości zwrotu zakupionego w lombardzie towaru może nastąpić po wcześniejszym poinformowaniu sprzedającego o podjęciu takiej decyzji. Powinno to nastąpić drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty (pismo z własnoręcznym podpisem).
Ważne! Konsument może zwrócić towar w ciągu 14 dni tylko w sytuacji, gdy zakupiony towar nie był przez niego używany i nie doszło do jego uszkodzenia. Jest zobowiązany również do zwrócenia wystawionego przez lombard paragonu lub faktury. Po sprawdzeniu spełnieniu wymogów zawartych w regulaminie zwrotów, lombard zwróci pieniądze. Wartość towaru będzie przekazana na konto lub przekazem pocztowym na adres zamieszkania. Trzeba pamiętać, że to konsument ponosi koszty odesłania sprawnego towaru.
Zwrot wadliwego towaru do lombardu
Dokonując zwrotu towaru do lombardu, nie można obciążać go kosztami tzn. odsyłania za pobraniem. Zwracając towar z powodu jego wadliwego działania, czyli zgłoszenie reklamacji, należy dostarczyć nie tylko dowód zakupu, ale również opis przyczyny jego zwrotu. Na tej podstawie, lombard będzie mógł wymienić towar na pełnowartościowy lub zwrócić sumę odpowiadającą wartości przedmiotu. Co lombard uznaje za towar wadliwy? To znaczy, posiadający wady natury technicznej, które nie powstały z powodu nieprawidłowego użytkowania. Co do zwrotu kosztów dostawy poniesionych przez kupującego, trzeba wiedzieć, że kwota dotyczy zwykłego sposoby dostawy, droższe formy przesyłki nie zostaną pokryte przez lombard, będą leżały po stronie kupującego. Ponadto klient po zamówieniu towaru drogą internetową może anulować taką transakcję i przesłać na adres lombardu stosowaną informację. Jest to możliwe przed wysłaniem do klienta informacji potwierdzającej jej realizację.
W jakim terminie lombard dokona zwrotu wartości zakupionego i zwróconego towaru?
Sprzedawca tzn. lombard zwróci określoną wartość nie później niż 14 dni od dnia, w którym został poinformowany o dokonaniu przez konsumenta zwrotu (odstąpienia od umowy). Konsument nie ponosi żadnych kosztów w związku z tym zwrotem (poza wymienionym sposobem dostarczenia przesyłki).
Odstępstwa od możliwości zwrotu zakupionego w lombardzie towaru
Prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży nie przysługuje konsumentowi w szczególnych przypadkach, które zostały wykazane w art. 38 ustawy o prawach konsumenta z 2014 roku:
- Jeżeli przedmiotem transakcji był towar dostarczony w zapieczętowanym opakowaniu, a po jego otwarciu nie może podlegać zwrotowi ze względów higienicznych lub ze względu na ochronę zdrowia.
- Jeżeli przedmiotem sprzedaży były nagrania wizualne, dźwiękowe lub programy komputerowe dostarczane do konsumenta w zapieczętowanym opakowaniu, które następnie zostało przez niego otwarte.
Jakie towary można zakupić w lombardzie?
Klienci najczęściej przynoszą do lombardu biżuterię, która często stanowi prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej, dlatego tak wielu klientów właśnie w takim miejscu poszukuje pierścionków, bransolet czy złotych zegarków. Trudno znaleźć w sklepach jubilerskich takie produkty wykonane ze szlachetnego metalu po niższej cenie. Czy można w lombardzie kupić dzieła sztuki takie jak obrazy lub rzeźby? Oczywiście, że można, tutaj ludzie przynoszą niezwykłe przedmioty, często nie znając ich prawdziwej wartości. To lombard korzystając z rzeczoznawców dokonuje wyceny i przedstawia jej wynik klientowi. Konsument nie jest zobowiązany do sprzedaży, jeżeli wycena nie spełnia jego oczekiwań, może odstąpić od transakcji. Często obiektami kupna/sprzedaży są przedmioty codziennego użytku, jak sprzęt AGD, telefony, komputery czy też rowery a nawet samochody i nieruchomości. Sprzęty muszą być sprawne i w dobrym stanie. Najważniejsze jest to, że wszystkie transakcje są legalne a kupujący wchodzi w posiadanie towarów ze znanego źródła.