Witamina A – jaka najlepsza?

Wiele osób zastanawia się nad tym, po jakiego rodzaju witaminę A sięgnąć. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba sięgać po suplementację. W wielu przypadkach w zupełności wystarczająca jest zmiana diety na taką, która będzie bardziej obfitowała w produkty bogate w witaminę A. Na szczęście, jest ich całe mnóstwo. Bardzo dobrze byłoby również zdawać sobie sprawę z tego, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru tej istotnej witaminy. Jeżeli zaś sięgamy po suplement, trzeba wybrać najlepszy. 

Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru witaminy A

Jak już zaznaczono na wstępie, witamina A jest niezwykle ważna dla naszego funkcjonowania. Dzięki jej odpowiedniemu poziomowi, na pewno uda nam się osiągnąć lepsze samopoczucie psychofizyczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie są objawy nadmiaru, jak i niedoboru witaminy A. Wówczas będziemy wiedzieli, kiedy i jak odpowiednio zareagować. W przypadku niedoboru, konieczna staje się suplementacja, a w przypadku nadmiaru, pomóc może oczywiście odstawienie suplementu. Jeżeli chodzi o objawy niedoboru witaminy A, są one zdecydowanie bardziej częste niż objawy nadmiaru witaminy A. Niedobór tej witaminy manifestuje się przede wszystkim poprzez kurzą ślepotę, czyli wyjątkowo złe widzenie po zmroku. Przypadłość ta zwana jest często przypadłością ludzi starszych. Nie da się ukryć, że na niedoborze witaminy A cierpi również nasza skóra. Dlaczego? Witamina A - jaka najlepsza?Po pierwsze, staje się ona nadmiernie przesuszona. Po drugie, pojawiają się na niej uporczywe niedoskonałości. Po trzecie, może dojść do pojawienia się uporczywych przebarwień. W przypadku niedoboru witaminy A, możemy mieć także problem z odpornością, co skutkować będzie rzecz jasna różnego rodzaju infekcjami sezonowymi. Bardzo dobrze byłoby nauczyć się rozpoznawać także objawy nadmiaru witaminy A w organizmie. Hiperwitaminoza manifestuje się przede wszystkim poprzez zażółcenie skóry. Może dojść także do powiększenia wątroby. Nie sposób zaprzeczyć, że częste są wymioty i nudności wynikające z hiperwitaminozy. Ponadto, przez nadmiar witaminy A, cierpimy nierzadko na migreny. Zarówno objawy nadmiaru, jak i niedoboru witaminy A nie są jakieś bardzo charakterystyczne. Takie same objawy może dawać większa ilość schorzeń. Przydatne może okazać się więc odbycie wizyty u lekarza POZ. 

Jak wybrać dobry suplement i kiedy go stosować?

Suplement należy stosować zawsze wówczas, gdy cierpimy na niedobór witaminy A. W innych przypadkach suplementacja witaminy A jest po prostu bezcelowa. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się więc oznaczenie poziomu witaminy A w swojej krwi. Nie ulega wątpliwości, że pomoże nam to ocenić, czy mamy problem, czy też go nie mamy. Bardzo dobrym pomysłem jest też zwyczajna wnikliwa obserwacja swojego organizmu. Nie wolno wybierać suplementu do stosowania wewnętrznego pochopnie. Należy wybierać go wyjątkowo starannie, z rozwagą. Dobrze jest porównać dostępne w Internecie rankingi suplementów. Dość ciekawym rozwiązaniem może okazać się również poczytanie opinii o suplementach. Nie należy zapominać o tym, że zawsze można poradzić się też lekarza bądź farmaceuty. Konieczna jest regularność i przestrzeganie zaleceń producenta zawartych na opakowaniu konkretnego suplementu.

Czy witamina A stosowana zewnętrznie jest potrzebna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto stosować witaminę A w formie maści do stosowania zewnętrznego. Jeżeli istnieją wskazania, to oczywiście tak. Jeżeli jednak nie, nie musimy stosować maści. Jakie są więc wskazania do stosowania maści ochronnej z witaminą A? Na pewno będzie to nadmierne przesuszenie skóry oraz rzecz jasna popękane kąciki ust, zwane zajadami. Nie należy zapominać o tym, iż witamina A chroni skórę także przed pękaniem. Witaminę tę w formie maści możemy stosować nawet do kilku razy dziennie. Podobnie, jak w przypadku stosowania wewnętrznego, również w przypadku maści konieczna jest systematyczność. W przeciwnym razie efektów nie będzie. 

Jakie zmiany w diecie wprowadzić, aby zwiększyć ilość witaminy A w organizmie?

W wielu przypadkach wystarczające jest dostarczanie witaminy A wraz z pożywieniem. Trzeba jedynie zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób zwiększyć spożycie wskazanych produktów. Na szczęście, istnieje wiele dobrych i smacznych źródeł witaminy A. Mowa tu przede wszystkim o owocach oraz o warzywach o zabarwieniu pomarańczowym. Dynia, żółta cukinia, a także papryka czy pomidory będą doskonałym wyborem. Swoją uwagę warto skoncentrować również na morelach czy pomarańczach. Wskazane będzie również spożycie szpinaku, sałaty lodowej oraz sałaty masłowej. Spore ilości witaminy A znajdziemy również w produktach mlecznych. Mowa tu jednak nie tylko o mleku, ale również i o jajach czy serach. Wskazane jest regularne sięganie po produkty, o których mowa. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się dostarczyć odpowiednią ilość witaminy A. Jeżeli zaś nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie tych produktów, konieczne staje się sięgnięcie po wspomnianą wyżej suplementację. 

Related Posts