W dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani i pochłonięci pracą. Generuje to ogromny stres, który ma wpływ na zdrowie. Niestety jest to wpływ negatywny, który stopniowo wyniszcza cały organizm i naraża na coraz to nowe choroby. Dlatego też pojawiają się wśród młodszych osób choroby, które kiedyś dotykały osoby starsze, jak reumatyzm, zawały serca czy osteoporoza. Jednak dolegliwością, która coraz częściej trawi coraz to młodszych ludzi, jest problem z trzymaniem moczu.
Dlaczego tak często dotyka coraz młodsze osoby? Oczywiście pomijając niezdrowy tryb życia, obfitujący w stres jest jeszcze kilka czynników. Jednym z nich jest nadmiar kofeiny, którą spożywa się na co dzień. Niestety większość ludzi nie wyobraża sobie pójścia do pracy bez kawy czy napoju energetycznego. Kofeina nie tylko ma negatywny wpływ na pęcherz, ale także uzależnia bardzo szybko, o czym przekonał się każdy pijący ten napój. Nie jest oczywiście powiedziane, że to kofeina jest winowajcą. Ci bowiem, którzy nie piją kawy, także mogą doświadczyć problemów z mięśniami dna miednicy. Aby pozbyć się dolegliwości lub jej nie pogłębiać, należy znaleźć jej źródło. Warto do tego dołączyć ćwiczenia pęcherza oraz wizytę u specjalisty.
Nietrzymanie moczu u osób starszych
Problem nietrzymania moczu mimo wszystko nadal najczęściej dotyka osób starszych. Wynika to z faktu, że organizm się starzeje, a mięśnie wiotczeją. Oprócz standardowego nietrzymania moczu mogą pojawić się także kłopoty podczas kichania, podnoszenia ciężkich rzeczy czy odczuwania strachu. W najgorszych przypadkach nietrzymanie moczu spowodowane jest paraliżem kończyn dolnych lub też ciężką chorobą zmuszającą do leżenia w łóżku. Z osobą starszą warto udać się do lekarza w przypadku widocznych problemów z nietrzymaniem moczu.
Jeśli starsza osoba bardzo nam bliska walczy nie tylko z wyżej podaną dolegliwością, ale także nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, warto postarać się o fachową opiekę lub samodzielnie zająć się chorym. Należy pamiętać o tym, że kiedyś się ona nami zajmowała, pomagała, wychowywała oraz dawała mnóstwo miłości. Nie ważne czy jest babcia, dziadek czy któreś z rodziców. Dobrze jest się odwdzięczyć za lata z nami spędzone. Warto jednak zastanowić się, jak miałaby ta pomoc wyglądać. Czy będzie to opłacenie osoby, która się będzie zajmować chorym, opłacenie domu opieki czy może samodzielne opiekowanie się bliskim?
Dom opieki czy samodzielna troska
Jeśli osoba chora nie miała zbyt wielu krewnych, niekiedy znalezienie kogoś, kto się nią zaopiekuje, jest trudne. Jeśli nie masz czasu zajmować się bliskim ze względów prywatnych, mieszkasz daleko czy też obawiasz się, że nie zapewnisz odpowiedniej opieki, możesz opłacić dom opieki. Zajmie się on bliskim profesjonalnie, zapewni wszelkie niezbędne rzeczy, leki, fachową opiekę. Pamiętaj jednak, że nigdy nie zastąpi rodziny, ponieważ jest to obce miejsce, gdzie chory będzie czuł się samotny. Dlatego bardzo ważne są odwiedziny takiej osoby. Możesz ją odwiedzać wraz z dziećmi. Im więcej osób, tym większa radość chorego.
Jeśli masz możliwość opiekować się bliskim, ponieważ jest dla Ciebie bardzo ważną osobą np. Mamą lub tatą, tym lepiej dla chorego. Musisz jednak wiedzieć, że bliski wymaga całodobowej troski i pozostawienie w domu na czas, kiedy jesteś w pracy, jest niedopuszczalne. Tyczy się to tych osób, które nie są w stanie wstać z łóżka i są skazane na pomoc osób trzecich. Dlatego, jeżeli pracujesz, to warto postarać się o opiekunkę na czas nieobecności nikogo z rodziny. Zajmie się ona bliskim, kiedy Ty będziesz w pracy. Dobrze również mieć zaufanego lekarza, który w razie kłopotów będzie mógł się pojawić lub po prostu odbędzie rutynową kontrolę stanu zdrowia.
Podpaski czy pieluchomajtki?
W przypadku osoby, która nie jest w stanie się poruszać, należy także przemyśleć kwestię potrzeb fizjologicznych. Noszenie do toalety zwykle jest zbyt uciążliwe i wymaga dużej siły. Takie osoby często też nie czują, kiedy potrzebują skorzystać z toalety z racji problemów z nietrzymaniem moczu. Wtedy do wyboru mamy podpaski albo pieluchomajtki. Podpaski sprawdzą się jednak u tych, którzy nie tylko wcale nie ruszają się do toalety, co do niej nie zdążą dobiec. Dla osoby leżącej podpaski będą niewygodne i niepraktyczne.
Dlatego wyjściem znacznie lepszym są pieluchomajtki. Mają one wiele zalet. Podstawowa jest przede wszystkim wygoda. Tyczy się ona zarówno osoby noszącej produkt, jak i tej, która bieliznę zmienia. Zmiana pieluchomajtek jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. Ważne jest jednak to, aby były one prawidłowo dobrane. Pod uwagę należy wziąć wagę osoby, wymiary, porę roku oraz częstotliwość picia płynów. Dobrze dobrane pieluchomajtki będą wygodne, nie będą przeciekać oraz powodować otarć czy odparzeń. Nawet w przypadku tych chorych, którzy się poruszają i chcieliby problem nietrzymania moczu zachować w tajemnicy, pieluchomajtki to doskonały wybór. Zapewniają one bowiem pełną dyskrecję, dobrze przylegają oraz posiadają anatomiczny kształt, dzięki czemu zastępują bieliznę.